Doprava zdarma pri nákupe nad 90 EUR alebo 2800 CZK
BAŠA ŠTEVULOVÁ: RADŠEJ NEMÁM ŽIADNE OČAKÁVANIA

Bývalá profi snowboardistka Baša Števulová je nielen čerstvou dvojnásobnou mamičkou, ale aj čerstvou tvárou najnovšej kolekcie UASHMAMA. A tak sme ju pekne-krásne vyspovedali. O tom,   ako sa jej darí zladiť rodinu s novým prírastkom, o tom, ako vyzerá jej šatník či o tom, čo by raz chcela ukázať vo svete svojim deťom. A samozrejme, aj o uashmamkách.

Nedávno prišlo na svet tvoje druhorodené dieťatko – dcérka Ida. Ako sa zlaďujete ako už štvorčlenná rodinka a ako berie Tobiáš, že má sestričku?

Myslím, že sme už celkom zohratí. Môj time management je stále super mizerný, no naučili sme sa, ako spolu fungovať a ako sa nezblázniť. Samozrejme, nie vždy to funguje. Tobiáš sa Ide mega teší. Žiarlivostné scény zatiaľ neboli, ale nechcem to zakríknuť. Moja rada, hlavne pre všetkých budúcich rodičov, je: Nepočúvať tú určitú skupinu, ktorá rodičovstvom iba straší a obľubuje reči typu “veď počkaj, keď…”

Takže u teba neboli nejaké rozdiely medzi očakávaniami vs. realitou? 
Radšej nikdy žiadne očakávania nemám, voči ničomu a nikomu a som realistka. Vedela som, že materstvo nie je „rainbows and unicorns”  a že to vie byť sem-tam aj pekná makačka. Nemenila by som však za nič na svete. Rozdiel medzi jedným dieťaťom a dvoma vnímam hlavne v tom – a to nie je, že mám taký pocit, ale je to fakt – za menej než dve hodiny sa z domu jednoducho nevypraceme. (smiech)

 

Súhlasíš, že spokojná mama rovná sa spokojná rodina? Ako to máš ty?

Och áno, súhlasím s tým úplne najviac! A vidím to sama na sebe. Ak som nervózna, prenášam to komplet na všetkých. No mňa spokojnou logicky robí to, keď sú spokojní všetci doma :-), keď má Tobčo postarané o zábavku, nenudí sa, keď máme doma upratané (vieme mať pri deckách mega bordel a ja som tiež mini bordelár :-). Som spokojná, keď mám dostatok pohybu, tým sa najlepšie     aj odreagujem. Pri deckách sa dá realizovať takmer všetko. Brávam ich so sebou do gymu na tréningy či na stretnutia. Popri materskej pracujem a väčšinou mám roboty viac, než by bolo pre mamu dvoch detí vhodné, no nesťažujem sa. Ako som si vymyslela, tak to mám.

Podobá sa podľa teba materstvo s vrcholovým športom? Naučil ťa šport niečo, čo teraz zúročuješ v materstve? Napríklad trpezlivosti? 

No mne práveže trpezlivosť odjakživa chýbala a naučila som sa jej až pri deťoch. To bola hneď prvá vec.  Musím priznať, že keby som mala tento môj aktuálny „stav mysle” maminy v časoch, keď som aktívne jazdila, bola by som oveľa lepší a disciplinovanejší atlét.

 

Športovkyne sú známe tým, že majú rady módu a mnohé sa pýšia plným šatníkom. Ako to máš ty? 

Ja veruže nie som žiaden fashion freak a zbierku kabeliek u mňa nikto nenájde. Vlastne som si cielene snáď nikdy žiadnu ani nekúpila. Môj šatník sa mení rokmi, asi ako každému. Keď som profesionálne snowboardovala, pozostával výlučne z kúskov jednej značky, tej, ktorá ma sponzorovala. Mala som aj fázu, keď som bola schopná kúpiť si tričko za pár korún a mať ho na sebe len párkrát.  Vďakabohu som z toho vyrástla a na škodu mi nebola ani osveta. Momentálne som      vo fáze, keď sa snažím svoj šatník minimalizovať na zopár základných vecí, keďže aj tak dookola nosím to isté. Kúpim si na seba niečo raz za čas a skôr poľujem na lokálne značky, za ktoré si rada priplatím a kúpim si ich, keď viem, že si to môžem dovoliť. Chcem sa dostať do bodu, že budem mať v skrini len zopár kúskov, no čo najkvalitnejších.

Je o tebe známe, že miluješ cestovanie. Aká destinácia je tvojou srdcovkou, aká je tvoja vysnívaná a akú by si raz chcela ukázať svojim deťom? 

V rámci Európy je to dlhé roky jednoznačne Portugalsko. Vždy som aj vravela, že ak by som mala   žiť niekde inde než na Slovensku, bolo by to práve tam. No a Škandinávia, tá je celá OCH. Nie som typ, ktorého lákajú veľké metropoly. Veľmi ma láka Japonsko a Tomášovi som povedala, že táto destinácia bude raz našou svadobnou cestou. Trochu tam pocestovať, snowboardovať a aj surfovať. To je veru môj tajný – vlastne už nie tajný – sen. Verím a dúfam, že našim deťom budem schopná raz ukázať prírodu aspoň zčasti tak, ako ju poznáme teraz.

Keď sa bavíme o tej prírode, patríš medzi tých, ktorým nie je jedno, v akom stave je aktuálne naša planéta a slová ako ekológia či udržateľnosť ti nie sú cudzie. Zamýšľaš sa nad tým,         v akom stave „zdedia” deti našu planétu? 

Akurát minule mi napadlo, že Tobiáš s Idou vlastne už nikdy neuvidia rakúske ľadovce tak, ako som ich zažila ja. Mnohí ľudia si povedia, že ako jednotlivci s tým aj tak nič nemôžeme urobiť. No ja s tým nesúhlasím. Kde inde s tým začať, ak nie u seba? Naša rodina nie je stopercentne super eko friendly, to priznávam. Používame autá, jeme mäso, hoci nie každý deň a nie z dovozu, ale kupujeme to naše, lokálne. A rovnako lokálne sa snažíme kupovať aj ostatné potraviny. Čo sa týka kozmetiky, na tú dávam veľmi veľký pozor už roky. O separovaní odpadu hovoriť nebudem, to by mala byť samozrejmosť v každej domácnosti a nie niečo, čím sa človek chváli.

Odráža sa tento tvoj postoj aj pri značke detského oblečenia DIOBO, ktorej sa nejaký ten piatok venuješ spolu s kamarátkou Dominikou? Napríklad z akého materiálu a kde sa šijú        a podobne? 

Pri výrobe našich čiapočiek sa vyhýbame všetkým umelinám. Na potlač využívame ekologickú tlač metráže a produkty nám primárne vyrábajú pani krajčírky tu u nás v Bratislave. Takže áno.

Si tvárou novej kolekcie našej značky UASHMAMA. Ako si túto značku vlastne objavila?

Prvýkrát som UASHMAMA zaregistrovala asi pred troma rokmi v Gorile na SNP   v Bratislave. Veľmi dlho som si z nejakého dôvodu myslela, že ide o slovenskú značku. Keď ma dievčatá oslovili s novou kolekciou, doooosť som sa potešila. Najviac v nej totiž hrajú „moje farby” a neviem sa dočkať svojej vlastnej tašky Carry Two v oranžovej farbe. Som fanúšikom všetkých praktických tašiek cez plece     a veruže aj kvetináče od UASHMAMA si u nás doma prišli na svoje.

Čím ti je značka sympatická? 

Najväčšiu výhodu prateľného papiera a v podstate všetkých produktov UASHMAMA vnímam v tom, že je to spôsob, ako vyhovieť naozaj všetkým — od vegánov až po bežných užívateľov. Čo sa týka dizajnu, v dnešnej dobe, keď frčí minimalizmus, to s dizajnom podľa mňa vyhrali najviac.

Ďakujeme Baši za rozhovor 🙂

Vaša

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.