Doprava zdarma pri nákupe nad 90 EUR alebo 2800 CZK
MOJE ZELENÉ VIANOCE

Zbesilé obchádzanie prepchatých nákupných centier, klikanie na skvelé ponuky e-shopov, záplava pokrkvaného jednorazového papiera, ktorý dá ďalší nezmyselný úder pod pás našej planéte. Vianočné stromčeky medzi sviatkami smutne opustené pri smetiakoch a hromada darčekov, na ktoré po zvyšok roka sadá prach? Nie, takéto Vianoce rozhodne byť nemusia.

Vyspovedali sme sedem zaujímavých žien, ktoré slávia Vianoce „inak”. Pokojnejšie, pohodovejšie, radostnejšie a ekologickejšie. Lebo áno, dá sa to. Venovať si zmysluplné darčeky, neplytvať, menej sa naháňať a hlavne byť s tými, ktorých máme radi. Veríme, že ich tipy na to, ako si tohtoročné sviatky užijete, vás budú inšpirovať rovnako ako nás.

Herečka Mária Bartalos: VIANOCE SÚ ČAS S RODINOU ZA JEDNÝM STOLOM 

 

„Síce je to k téme Vianoc smutná záležitosť, ale ako dieťa mám veľmi silný zážitok zo dňa pred Štedrým dňom, keď nám zomrel starý otec. S najstaršou sestrou sme plačky vyzdobovali za stolom medovníky a spomínali. Tie chvíle mi zostali v pamäti hlboko uložené a vždy si počas Vianoc  na neho zaspomíname,” rozrozpráva sa o Vianociach Mary Bartaloš.

Obľúbená herečka a mamička má rada tradičné Vianoce a chce, aby presne také Vianoce raz poznali aj jej deti.

„Vianoce sú pre mňa čas s rodinou, spoločne za jedným stolom. Vždy si v tomto vianočnom období uvedomujem, aká sme silná rodina, čo sme všetko prežili, kam nás to posunulo, a ako si vážim, že  sa máme. Ja som za to, že si máme lásku prejavovať každý deň, nielen na sviatky a aj cez úplné maličkosti. Zbožňujem však tú vianočnú atmosféru, rodinnú pohodu so všetkými, ktorých ľúbim.  Teplo domova, dobré jedlo, svetielka, stromček…veľmi si to užívam,” hovorí Mary.

Tohtoročné Vianoce budú pre ňu výnimočné – oslávi ich u rodičov svojho manžela a iné budú v tom,  že sú už traja, zažijú teda prvé spoločné Vianoce so synčekom Noelom. „Už niekoľko rokov je to       u nás tak, že sa tešíme z radosti detí (mojich synovcov) a už sa môžeme tešiť aj z nášho Noela.”

Vianoce pre ňu určite nie sú o darčekoch, o naháňaní sa, o nákupoch a o upratovaní, hoci Mária rada vyzdobuje a dodáva priestoru slávnostnú atmosféru.

„Na výzdobu rada používam prírodné materiály ako drevo, jablká, sušené pomaranče, škoricu, šišky.  Aj darčeky vždy jemne prizdobím nejakou vetvičkou, mám to rada a baví ma to.”

Keď ide o darčeky, v Máriinej rodine sa urobila dohoda, že si dávajú len jeden malý darček. „Vlani sme si dokonca nedávali nič, pretože ako som spomínala, nie je to pre nás o tom materiálnom. Ale aby sme mali ekologickejšie aj balenie darčekov, tento rok nepoužijeme papier, ale darčeky budeme baliť  „do naha” pomocou špagátu,” ponúka inšpiráciu.

Katarína Hutyrová, spoluzakladateľka NOSENE – IDE O OBSAH, NIE O OBAL  

Pre Katku sú Vianoce najmä o atmosfére a o stretávaní sa s tými, na ktorých počas roka nemáme toľko času, koľko by sme možno chceli.

„Vianoce pre mňa znamenajú najmä čas a chvíle, ktoré trávim s ľuďmi, ktorí majú v mojom živote dôležité miesto. A aby sa toto čaro vo vzduchu nevytratilo – snažím sa spomaliť a venovať ľuďom  100%  svojej koncentrácie, pretože bežne počas roka sa mi to nie vždy podarí.

Podľa Katky Vianoce „určite nie sú o konzume, či už je to množstvo (nepotrebných) darčekov či jedla a všetkého čo pre nás po uplynutí tohto obdobia stráca hodnotu,” prízvukuje. Práve preto si už roky dáva záležať na tom, aby boli darčeky adresné a osobné a nestali sa iba lapačom prachu.

„Ak chcem niekoho obdarovať, kupujem alebo vyrábam také darčeky, ktoré danú osobu naozaj potešia a zároveň ich využijú. Balím ich do papiera, ktorý je buď už použitý z predošlého obdobia alebo ich iba vložím do papierovej tašky. Tie zozbieram počas celého roka a zabalím do nich darčeky tak, aby sa dali potom opäť použiť. Kľudne pritom používam aj tie tašky, ktoré si v prípade potreby zaobstarám  v potravinách. Ide predsa o obsah, nie o obal,” hovorí spoluzakladateľka NOSENE,  ktorý je známy aj tým, že upozorňuje na haldy odpadu z lacnej módy a podobné ekologické témy.

Keď ide o interiérové vianočné dekorácie, Katka má jednu osvedčenú zásadu – nekupovať zbytočnosti. „Radšej nazbieram čečinu a šišky pri prechádzke so psom a čečinu vložím do vázy.” Vianočná atmosféra ako vyšitá!

Barbora Yurkovič , stylistka: DO PRÍPRAV TREBA ZAPOJIŤ CELÚ RODINU

Pre módnu štylistku a mamu Barboru Yurkovič sú Vianoce odjakživa najmä o pocitoch – o radostnom vzrušení, keď zazvonil zvonček a ona ako dievčatko pozerala z okna a svietila Ježiškovi prskavkami na cestu, aby k nim trafil. Teraz chce podobné spomienky a vzrušujúce chvenie dopriať svojej dva     a polročnej dcérke Malvíne a tak opätovne – už ako dospelá – objavuje čaro Vianoc.

„Odkedy som sa odsťahovala, Vianoce pre mňa na istú dobu stratili svoje čaro a nevedela som sa     k tomu postaviť. Vďaka vlastnej rodine a malej dcérke Malvínke však znovu cítim pri myšlienke na Vianoce chvenie v bruchu a na tohtoročné Vianoce sa veľmi teším. Chceme, aby boli pre ňu nezabudnuteľné. Navyše ich oslávime v novom dome, premýšľame, že by sme na štedrú večeru zavolali celú rodinu, pomestiť by sme sa hádam mali,” smeje sa.

Aj Barbora vníma Vianoce ako hektické obdobie, hoci podľa tradície by mali byť  o rodine a pokoji. „Preto sa tento rok chcem pokúsiť do príprav zapojiť celú rodinu, aby som pri slávnostnej večeri „nepadala na hubu”. Skúsime to spraviť fakt pohodovo.”

Barbory sa netýka ani nákupný ošiaľ, aký počas celého decembra panuje v obchodoch. „Už niekoľko rokov máme v rámci rodiny dohodu, že si nedávame žiadne darčeky. Tento rok by sme si namiesto toho chceli užiť spoločnú dovolenku – to považujeme za darček. Dcérke Malvínke sme vysvetlili, že   si musí vybrať a napísať Ježiškovi jeden darček. Viac nedostane. Zároveň musí aj ona vyrobiť jeden darček, ktorý zavesíme na stromček (a potom záhadne zmizne :-)”

Barbora sa snaží už niekoľko rokov o ekologickejší prístup a neplytvať zbytočne tam, kde netreba. „Darčeky balím do papierov, ktoré sa mi doma počas roka nazbierajú, minulý rok dokonca do plachty, tak ako moja mama balila nám.”

Copywriterka Kristína Nociarová: ROBÍ MI RADOSŤ ROBIŤ RADOSŤ

Pre Kristínu Nociarovú, instagramerku známu ako @n0cka, sú Vianoce napriek rastúcej komercií jedným z najkúzelnejších období v roku a stále jej dokážu privodiť príjemné šteklenie v bruchu. Drží sa totiž zásady, že Vianoce sú také, aké si ich urobíme. „Na Štedrý deň sa moje detské JA náramne rado vracia. Vždy sa na Vianoce veľmi teším. Tento rok som si dokonca sľúbila, že si nájdem čas      a fakt napečiem. Urobím si adventný veniec, pôjdem do lesa na čečinu a také to všetko krásne klišé čo k tomu patrí,” hovorí.

Vianoce pre ňu symbolizujú spoločne strávený čas s rodinou – v pyžame a teplých ponožkách,           s rozprávkami a tanierom plným jedla.

„Hoci si nemyslím, že by mali byť len o darčekoch, milujem mojej rodine a kamarátom vymýšľať         a dávať dary. Mám to vždy premyslené mesiace dopredu, robí mi obrovskú radosť robiť radosť,” smeje sa.

Najsilnejšia a zároveň najšťastnejšia spomienka je pre mňa určite všetok čas, ktorý sme spolu ako rodina vždy na Štedrý deň trávili. Obzvlášť čas po večeri. Taká ta klasika – v telke beží Popoluška zapnutá ako kulisa v pozadí a všetci, vrátane starých rodičov, debatujeme. Psi a mačky spia pred krbom a doma panuje maximálna pohoda. Tým, že už tu pár veľmi dôležitých ľudí nie je, spomínam na všetky spoločné Vianoce o to radšej.

„Nemám rada keď sa ľudia stresujú a ponáhľajú, o tom to pre mňa vôbec nie je, práve naopak. Zapnite si vianočný playlist a všetko s kľudom!”

Fotografka Zuzana Gavulová: VIANOCE SÚ O POKOJI, ODDYCHU A DETSKEJ RADOSTI

Mama dvoch detí a fotografka, ktorú na Instagrame poznáte ako @gavulka, je čo sa týka Vianoc konzervatívna. „Obdobie pred Vianocami nebýva pre mňa práve príjemné vzhľadom na to, že sa končí rok a musím vždy podokončovať množstvo postprodukcie v práci. Odkedy mám však deti, Vianoce pre mňa znovu získali svoje čaro. Teším sa z ich radosti a z toho, že sme spolu. Viem si  viac vychutnať a vážiť voľný čas v kruhu najbližších.”

Gavulka priznáva, že v niektorých veciach je veľmi konzervatívna a týka sa to i Vianoc. „Verím, že    aj tento rok strávime Vianoce celkom takisto ako vždy. Pripravíme vianočné menu, navečeriame sa, deti si rozbalia darčeky, pozrieme si rozprávky, pôjdeme na vzduch a navštívime blízkych. Nepečiem a nijako špeciálne sa na Vianoce nepripravujem. Jeme rovnako ako celý rok, akurát pozmeníme jedálniček. Koláčiky si objednávame z Mandlove. Celé čaro našich Vianoc spočíva iba v pokoji a       v tom, že si môžeme pár dní robiť, čo len chceme a byť spolu, pozerať rozprávky, hrať sa, ísť von,” hovorí Gavulka.

Vianoce sú pre ňu o pokoji, oddychu a detskej radosti. Nie o strese, jedle a darčekoch. Dodáva, že stromček budú mať určite živý. „Deťom to robí radosť a pekne to vonia. Nevidím najmenší zmysel     v umelom stromčeku. Ozdoby použijeme tie isté, ktoré vešiame na stromček už roky.”

Gavulka spomína, že ako dieťa mala na Vianociach najradšej darčeky. „Takže aj moje naj spomienky sú viazané k darčekom. Najviac som sa potešila, keď som ako ešte veľmi maličká dostala červený detský dáždnik posiaty ružami.”

Dnes však darčeky v jej rodine riešia minimálne. „Snažíme sa ich limitovať na dva darčeky deťom     a žiadny dospelým, ale väčšinou sa všetky dohody porušia,” hovorí s úsmevom. Dodáva, že stále  ich balia do papiera.

Snoubordistka a mamina Baša Števulová: TENTO ROK LOVÍM IBA LOKÁLNE VECI

Bývalá profi snoubordistka a pyšná dvojnásobná maminka Baša Števulová je známa tým, že si ide  na eko vlne a tohtoročné Vianoce sa u nej doma budú viesť v tomto duchu.

„Nemám rada nepraktické darčeky, ktoré sa dávajú len preto, lebo veď sú Vianoce. Zaviedla som pravidlo, že žiadne plastové somarinky – platí to hlavne pre darčeky pre deti. A chcem zaviesť tento rok aj pravidlo, že sa bude dávať minimum darčekov, pretože deti z toho potom vôbec nemajú takú radosť. Skáču od jednej veci k druhej a o tom by to nemalo byť. Keď ide o mňa, žiadne darčeky by ani byť nemuseli. Tomášov brat vyrába na Vianoce výlučne všetko handmade pre všetkých, čo si extrémne cením. Ja budem tento rok poľovať na lokálne veci a baliť darčeky čo najrozumnejšie, pretože to množstvo odpadu, ktoré sa vyprodukuje behom hodiny po otvorení darčekov, je otrasné,” uzatvára alarmujúco Baša.

Dizajnérka Patrícia Kojnok Kušická z One Plus Me: VIANOČNÁ ATMOSFÉRA PO CELÝ DECEMBER

Aj u dizajnérky a našej modelky Patrície Kojnok Kušickej (@patri_kusi) z One Plus Me (@one_plus_me) sa čaro Vianoc, aké poznala z detstva – s kaprom plávajúcim vo vani, mandarínkami, perníkmi a splnenými snami – znovu objavilo po narodení jej synčeka Johana. „Snažím sa navodiť Vianočnú atmosféru už začiatkom decembra, keď si doma každý týždeň zapálime na živom voňavom venčeku adventnú sviečku. Potom začnem zdobiť náš byt aj stromček. Ale nečakajte nič veľkolepé. Mám rada jednoduché severské ozdoby a minimalistickú výzdobu,” hovorí Patrícia.

Keď ide o stromček, Paťa a jej rodina majú netradičný zvyk – každoročne, už od čias jej detstva – kupujú živý stromček. V črepníku. „Na jar ho vždy vysadíme v areáli rodinnej firmy. Už tam máme celkom slušnú zbierku,” smeje sa.

Jej tip na ekologickejšie balenie darčekov? „Moja mamina má nakúpené také ozdobné krabice, ktoré po rozbalení zase odloží na ďalšie Vianoce. A ja si zasa odkladám celý rok pekné krabičky z nákupov a potom ich využívam pri balení vianočných darčekov.” Patrícia je mininalistka nielen, čo sa týka dekorácii, ale aj darčekov. „Vianoce by nemali byť o strese a bezhlavom nakupovaní či honosných daroch. Ale skôr o pocite, že vás blízky človek počúva a dá si tu námahu, aby pre vás pripravil prekvapenie.”

A čo vy? Aké budú tie vaše?

Pridáte sa tento rok tiež na EKO vlnu? 

Krásne a pohodové Vianoce!

Vaša

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.