Doprava zdarma pri nákupe nad 90 EUR alebo 2800 CZK
TAKÉ INÉ TOHTOROČNÉ VIANOCE

Tohtoročné Vianoce budú iné. Pretože celý tento rok bol taký “iný” zvláštny . Otriasol našimi návykmi, stereotypmi, zabehnutým a neraz až nezdravo rozbehaným životom. Korona ako taká Popoluška pretriedila zrno od pliev a ukázala nám, čo je naozaj podstatné, čo je pre nás skutočne dôležité, aké sú naše hodnoty, priority. Každý z nás niečo stratil. Niekto pravidelné návštevy fitka či kávičky s kamarátkami, iný zamestnanie či stabilný príjem alebo možnosť pravidelne stretávať svojich blízkych, chodiť na hudobné koncerty či do kina alebo na predĺžené víkendy do zahraničia.

Hovorí sa však, že v tej najväčšej temnote sa ukrýva najvzácnejší poklad. A korona nám nielen vzala, ale aj dala. Súhlasí s tým aj štvorica inšpiratívnych žien, blogeriek a influenceriek, s ktorými sme v tomto článku načali práve túto tému, ktoré milujú naše uashmamky, pretože milujú udržateľnosť, kvalitu, hodnoty a tradície – veci, ktoré vyniesla na svetlo aj korona.

A ešte sme sa ich opýtali, ako si nenechať Vianoce pokaziť aj napriek hroziacim obmedzeniam. Aby sme sa všetci vzájomne inšpirovali a podržali. Lebo presne to sa tento rok stalo. Zomkli sme sa a sme na jednej lodi. My všetci. Tak čítajte. 🙂

 

Johana z IG @janovajohana: Rok 2020 nás donútil hľadať príležitosti tam, kde sme ich predtým nevideli

Éterickej tmavovláske Johane s nezameniteľnou energiou, ktorú môžete na Instagrame sledovať ako @janovajohana, sa tento rok život obrátil naruby. Slovenka žijúca v Prahe sa totiž živí ako rodinná a párová fotografka na voľnej nohe a taktiež ako herečka (pozri www.janovajohana.com) a spolu so svojim priateľom (pozri @jonatanjan) fotia aj svadby po celom svete, teda cestujú a zároveň pracujú.

Fotografovali svadby napríklad v Číne, na Islande či v Škótsku a najradšej spomínajú na svadbu v Izraeli, ktorá sa odohrávala na pláži, všetci svadobčania boli bosí a celé to malo nezabudnuteľnú atmosféru.

Tento rok však museli dať svojim plánom stopku a hoci ich mrzelo, že im spadla svadba v Kanade, aj Johana patrí medzi tie pozitívne bytosti, ktoré aj v nepríjemnej situácii hľadajú to dobré.

„Odrazu sme mali veľa voľného času a hoci prvé týždne to bola pre nás príjemná zmena, po určitej dobe nastala u nás panika a stres z toho, že náš jediný zdroj príjmu je zakázaný,” spomína na začiatky pandémie. „A tak sme sa zamerali nielen na zdravé telo, ale aj zdravého ducha. To množstvo privilégií a možností, ktoré bežne vnímame ako samozrejmosť, začalo vyskakovať na povrch a ukazovať svoju skutočnú tvár, svoju pominuteľnosť, povrchnosť. A my sme si tak, ako mnohí ďalší ľudia, uvedomili, akí sme závislí a navyknutí na služby a pohodlie.”

Johana priznáva, že situácia ju síce donútila prehodnotiť priority, no vlastne za to aj s priateľom pociťujú vďaku. „Od druhej vlny sa snažíme vo všetkom hľadať aspoň kúsok pozitívnej energie,” hovorí s úsmevom.

A ako bude tráviť tohtoročné Vianoce? Prvýkrát vo dvojici a zároveň online s rodinou. „Navaríme si, virtuálne si pripijeme a to, čo nestihneme, vynahradíme si po Novom roku snáď už osobne.”

Renáta Hečková zo sladkého IG profilu @kolachella: Boli sme zdraví, takže pre mňa to bol dobrý rok!

Aj u cukrárky a instagramerky Renáty z @kolachella, ktorá dokáže vyčarovať nenormálne torty (chuťovo i vizuálne) podobajúce sa na umenie, sa tento rok udialo množstvo zmien. Hoci sa zrušili spoločenské udalosti, svadby, plesy, veľké oslavy a Renáte odpadli veľké zákazky, nepoložilo ju to na kolená. Renáta prijala nový vietor zmien, prispôsobila ponuku novej situácii a konečne sa pustila do vecí, ktoré len tlačila pred sebou a nikdy nezrealizovala. „Začala som robiť veci, ktoré som odkladala, alebo som o ne predtým až tak nejavila záujem, ako sú mini boxy pavloviek, rozvozy, krabičky sladkého a podobne. Keď som prerobila svoju ponuku, podarilo sa mi dorovnať to, čo som stratila. Okrem toho som sa pustila do online štúdia a nazbierala som veľa nových skúseností, ktoré rada využijem, keď sa veci pomaličky „vrátia do normálu”, teda do toho, čo sme kedysi brali ako samozrejmosť,” hovorí.

Renáta priznáva že jej chýba piecť torty pre sto a viac ľudí na svadby, stužkové či plesy, stále je to jej najväčšia vášeň. „Baví ma na tom tá spätná väzba a reakcia. No celkovo sa nemôžem sťažovať, čo sa týka pobytu v prírode či času s rodinou, trávim ho rovnako ako pred pandémiou a nepatrím k ľudom, ktorí objavili les a hory až v marci 2020. Jediná zmena bola, že som nemohla koncom roka tak, ako vždy vycestovať do Moskvy, kde mám tiež rodinu, pretože Rusko je zavreté. Bolo mi to ľúto.”

Talentovanú cukrárku mrzí ešte aj to, že tohtoročné Vianoce strávi bez svojej sestry, ktorá kvôli opatreniam na hraniciach ostane vo Viedni, kde žije. „Určite si to však čoskoro vynahradíme,” nádejá sa a optimisticky to uzatvára: „Celá moja rodina bola po celý rok zdravá a preto môžem tento rok zhrnúť ako dobrý rok!”

Instablogerka Petra Konček z @rouge_minimal: Tento rok nám pripravil viac výziev

„Myslím, že všetci sa zhodneme, že rok 2020 nevypálil úplne tak, ako sme si predstavovali. Nerada však hovorím, že mi niečo vzal. Skôr pre nás pripravil o niečo viac výziev,” hovorí instablogerka Petra Konček, známa ako Rouge Minimal, ktorá má záľubu v móde a minimalizme a v rámci svojho projektu „Support Local: Premeny ženy” predstavuje najmä lokálne značky a dizajnérov, aby ukázala ich kvalitnú tvorbu.

Petra, ktorá sa venuje aj originálnym módnym stylingom, sa vlani v októbri stala mamičkou malého Artura. Keď prišla pandémia, mal sotva päť mesiacov. „Mali sme veľké plány, že s ním budeme cestovať a vymýšľali sme, ako si jeho prvý rok čo najviac užiť. V marci väčšina týchto plánov musela ísť bokom, no zároveň sme dostali možnosť tráviť spolu ako rodina oveľa viac času, čo je podľa mňa s malým bábätuškom obrovský dar, napriek tomu, že byť v takej veľkej miere zatvorení doma je viac než náročné.” Petra priznáva, že ju to každodenne učí trpezlivosti a pokore. „A to rozhodne nie je na zahodenie,” hovorí s úsmevom.

Sympatická mamina a módna influencerka milujúca udržateľnosť a jednoduchosť v móde i v živote dodáva, že karanténa ju naučila vážiť si veci, ktoré jej predtým prišli ako samozrejmosť. „Dať si vonku kávu, posadiť sa do reštaurácie, ísť do kina či dokonca navštíviť rodičov…to všetko sa stalo vzácnosťou. Hovorím si však, že takýto „reality check” sme možno potrebovali.” Petra je optimistka a hoci kvôli pandémii nemohla zrealizovať mnohé súkromné či profesijné plány, aj v tom zlom sa snaží nájsť niečo dobré. „Ich odložená realizácia v konečnom dôsledku určite stojí za čas, ktorý spolu môžeme tráviť ako rodina. Mám taký dojem, že tento rok nám všetko to negatívne, čo sa okolo nás deje, dalo veľkú lekciu – aby sme spomalili a užívali si maličkosti, pretože to je najviac. A možno aj vďaka tomu budú naše Vianoce pohodové a bez stresu.”

Jana zo @slepičnárnablog: Bola to šialená jazda pre všetkých

Obľúbená foodblogerka Jana z českého foodblogu www.slepicarna-blog.cz patrí presne medzi tie bytosti, ktoré spolu s manželom Štepánom (s ktorým spoločne tvoria svoj chutný foodblog, Jana pečie, fotí a píše a Štepán je kuchár a foodstylista) využili tento prazvláštny rok naplno. „Byla to pravděpodobně zběsilá jízda pro všechny. Donutila nás zpomalit, ohlédnout se, vážit si tzv. „zbytečností” a zároveň nás přiměla se „zbytečností” v životě zbavovat. Připomněli jsme si strach o blízké, bezmoc a dobu temna (myšleno komunismu).”

Jana spolu so Štepánem a ich dvoma deťmi okrem jedla milujú aj cestovanie, no tento rok ho museli oželieť. „Cestování nám chybělo, o to víc jsme si užívali naší krásné země. Začali jsme zahradničit, né vždy s úspěchem. Pekli jsme chleba a těšili se na lepší časy. A nebyli jsme v tom sami. Děkujeme všem, kdo jste s námi na Slepičárně vařili a pekli a že vás bylo hodně! Takové malé spojení umí hřát. Stejně jako Vánoce. Ty milujeme a nenecháme si je ničím a nikým zkazit. Prostě budou, doma a s těmi, které máme rádi. Šťastné a veselé svátky všem přejeme a ještě lepší rok 2021,” uzatvára Jana.

Ďakujeme vám naši milí z celého srdca, že naše uashmamky boli vašou súčasťou aj počas tohto náročného roka plného výziev. Tešíme sa vašej spokojnosti, vážime si vašu priazeň a budeme radi, ak nám ostanete verní aj v toku 2021. Dúfame, že nám všetkým dovolí si konečne trochu “vydýchnuť.”

Krásne a pokojné sviatky želajú

Mária a Natali

Tento web používa súbory cookies. Prehliadaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním. Viac informácií.